לראשונה בישראל: "ענבר"- מסלול לימודים חדשני ממלכתי לתלמידות

ביום טוב עושים טוב
8 בפברואר 2019
ביקור היסטורי של מנכל משרד החינוך במוסדות האגודה לקידום החינוך
28 באוקטובר 2019
 

לראשונה בישראל: "ענבר"- מסלול לימודים חדשני ממלכתי לתלמידות

"ענבר" מבית האגודה לקידום החינוך יאפשר לתלמידות לממש את מלוא הפוטנציאל שלהן ולהצטיין לימודית, ערכית וחברתית

בשנת הלימודים הבאה (תש"פ) יפתח בירושלים "ענבר"- מסלול לימודים חדשני, חילוני ממלכתי, שמטרתו לקדם תלמידות לממש את מלוא הפוטנציאל שלהן, להצליח ולהצטיין בהיבט הלימודי, הערכי והחברתי.

"ענבר" מבקש ליצור מרחב המאפשר לתלמידות הזדמנות שווה להתפתח ולצמוח לנשים משמעותיות ומשפיעות, המנסחות את דעתן באופן ברור ומנהיגות את עצמן מתוך בטחון ביכולותיהן.

"ענבר" שואף ליצור קהילה של תלמידות, צוות חינוכי ומשפחות הרואות בחינוך אמצעי לשינוי חברתי ואשר מפתחת בקרב חבריה רגישות חברתית וסולידריות.

בתפיסתנו, חברות תמיכה ושותפות הן מפתח לביטחון עצמי, אומץ לב, הישגים לימודיים והצבת יעדים לחיים מלאים ומשמעותיים.

 

החזון החינוכי

החזון החינוכי של "ענבר" מתורגם לתפיסה פדגוגית בה החשיבה המגדרית מתפקדת ככלי חינוכי המתבטא בכל ההיבטים של העשייה הבית ספרית, הגלויה והסמויה.

הגישה הפדגוגית מגדרית  

הגישה הפדגוגית המגדרית תתבסס על פרקטיקות הוראה ולמידה חדשניות, שהצלחתן הוכחה בקרב מודלים ומחקרים ברחבי העולם, ואשר מטרתן להוביל את התלמידות להתמודד בהצלחה עם חסמים מגדריים, ולממש את עצמן באופן מיטבי בעולם.

לדוגמא: תכנית ליווי אישי לכל תלמידה , תכנית מוגברת ללימודי מדעים, שיעורי גוף-נפש כחלק מהותי מתוכנית הלימודים ותוכנית התלמדות בקהילה., הפורמלית והבלתי-פורמלית.

תכנית הלימודים

תכנית הלימודים תתבסס על חשיפה למגוון תחומי היצירה האנושית: טכנולוגיה, אומנות, מדע ורוח, תוך שימת דגש על פיתוח חשיבה יצירתית וביקורתית ולמידה מתוך עולם האקטואליה והמעשה.

כמו כן, תכנית הלימודים תעודד תלמידות לחקור את השורשים התרבותיים שלהן ולהכיר את תרבותן כמקור לחיזוק זהותן האישית והחברתית.

סביבת הלמידה

סביבת הלמידה תעודד את התלמידות להתנסות באתגרים חדשים, להעז לפרוץ את גבולות היכולת האישית ולהשמיע את הקול האותנטי שלהן במרחבים השונים של חייהן.

התלמידות תקבלנה ליווי אישי לטובת פיתוח היכולות הייחודיות להן, ובירור הרצונות האישיים שלהן. במרחב הלמידה הייחודי תמלאנה התלמידות תפקידים מובילים בכל התחומים, ולא רק בתחומים התואמים את הנורמות המגדריות.

באמצעות מרחב אוטונומי ותכנית לימודית המקדמת מצוינות רב תחומית, פועל "ענבר" להצמחת דור של בוגרות הפועלות ומשפיעות במגוון המרחבים בחברה הישראלית.

למי מתאים המסלול?

"ענבר" פונה לנערות העולות לכיתות ז' וי' שמגלות עניין בפיתוח אישי, מעורבות חברתית ובעלות ניצוץ של מנהיגות ואשר נכונות להתחייב לתכנית לימודים מאתגרת. המסלול יפתח במסגרת בית ספרית קיימת, כמסלול נפרד בשנת הלימודים תש"פ.

מאחורי הרעיון המהפכני של "ענבר"

הדס רייס, יזמת ומובילת המסלול, מספרת על הרעיון שמאחורי "ענבר" :

כשאנו מביטות על העולם סביבנו אנו מבחינות בתופעה מוזרה - יש 52% נשים בעולם אך במוקדי הכוח, ההשפעה, המחקר, ההייטק לא נמצא יחס כזה. אפילו לא קרוב.

ישנן מספר סיבות המובילות למצב האבסורדי הזה, ורובן נובעות מהבניות חברתיות שקיימות כבר שנים רבות. הדבר בא לידי ביטוי גם בתוך מערכת החינוך שמשקפת מצב זה.

ממחקרים עולה כי הרבה פעמים, ילד וילדה המתחילים את כיתה א' ברמה שווה יסיימו את י"ב בפערים לטובת הבנים. לאו דווקא מבחינת ציונים, אלא מבחינת תחושת המסוגלות, יכולות, שאיפות, חלומות. משהו קורה לאורך השנים במערכת שמשפיע ולפעמים ממש מטה את התפיסה העצמית ואיתה את הבחירות הלימודיות והחברתיות של התלמידות.

מה אם היינו יכולות להקים מסגרת מעולה שתיתן לתלמידות בגיל כל כך קריטי, רגיש ומטלטל, להתפתח ולהתמודד עם התבגרותן ללא הפרעות רקע. למצוא את הזהות שלהן, את קולן הפנימי, ולהביא את הקול הזה לידי ביטוי.  לתת להן להתבגר בקצב שלהן, להפוך מנערות לנשים כשהן מוכנות ולא כשהחברה לוחצת. ללמוד להקשיב לעצמן ולא למה שהקודים החברתיים מכתיבים להן להיות.

מה אם היינו יכולות לבנות מסגרת שתהווה מכפיל כוח, שתדרבן את תלמידותיה להיות מעולות ולא רק טובות. למקסם את עצמן. מסגרת שתשתמש בפדגוגיה ייחודית ומעניינת ובמרחבי למידה שונים על מנת למקסם את דרכי הלמידה. שתחשוף אותן לדמויות מפתח בעולמות התעסוקה והאקדמיה ותאפשר להן לעקוב וללמוד מהן.

מסגרת שתעודד אותן לאקטיביות קהילתית, חברתית, ציבורית. שתדרבן את התלמידות להשתתף ולהוביל את המשחק ולא לצפות בו מהטריבונה. מסגרת שתקדם ותבנה sisterhood - רשת קשרים חזקה ומשפיעה שתלווה את הנערות גם בעתיד. מסגרת שתכשיר את מנהיגות המחר.

אז זהו, שאנחנו יכולות, ואנו בונות אותה ממש בימים אלו -  "ענבר", מסלול חדשני לתלמידות.

באגודה לקידום החינוך העסק שלנו הוא - חינוך. חינוך דור העתיד זו ההשקעה הכי משתלמת שלנו. חינוך ייחודי לתלמידות יצמיח נשים חזקות, פעילות ומודעות וכולנו רק נרוויח מזה. כך נוכל לייצר שינוי ולהגיע למצב בו הנתון האבסורדי איתו פתחתי ישתנה ויתאזן".

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.