חוגגים את חג הסיגד

3 יריות. 25 שנה. יום הזיכרון לרצח רבין
17 במרץ 2020
שיהיה לכם טוב!
18 באפריל 2020
 

בבתי הספר ובפנימיות שלנו ציינו את החג במפגשים מרתקים עם דמויות מובילות יוצאות אתיופיה, סדנאות ופעילויות מיוחדות, מוזיקה ואוכל מסורתי

מי שלא ראה את חגיגות הסיגד בבתי הספר ובפנימיות למצוינות חינוכית שלנו, לא באמת ראה חגיגות! שפע של פעילויות, מפגשים עם בוגרים ודמויות מפתח יוצאי אתיופיה, הרצאות מרתקות, סדנאות, ריקודים ואוכל משובח מילאו את היום, ובעיקר את הרוח שלנו.

בתיכון בויאר התקיימו מגוון מפגשים מרתקים: תלמידי שכבת ח' קיימו מפגש עם שלו וובו, מנהל תחום המנהיגות והבוגרים בעמותת פידל. במפגש חשף שלו את התלמידים לסיפורם של 'ביתא ישראל': המאבק על העלייה לארץ, ההקרבה והכאב, סיפורי הגבורה והגשמת החלום.

עוד תיאר שלו לתלמידים את התרבות העשירה והמרתקת, על חבלי הקליטה והמאבק לשוויון. תלמידי שכבת ט' פגשו את מולוגטה טאייה, בוגר בויאר מחזור מ', אשר עלה לארץ בהיותו בן 12 הישר לכיתה ט' בבויאר. הם שמעו את קורותיו כעולה חדש, כתלמיד בבית הספר ובפנימייה, כולל האתגרים והקשיים.

למרות שהגיע ללא ידיעת השפה או ידיעת קרוא וכתוב, סיים מולוגטה את לימודי התיכון עם ממוצע ציונים גבוה, שירת בצבא כלוחם בחטיבת הנח"ל וכיום עובד בחברת הייטק.

תלמידי שכבה י"ב פגשו את ד"ר יונתן ראובן, שכיכב לאחרונה בתכנית "המתמחים". ד"ר יונתן סיפר לתלמידים את סיפורו האישי כבן לעדה האתיופית שנולד באדיס אבבה ועלה לישראל בגיל 8 חודשים בלבד. הוא סיפר על אביו שהיה אסיר ציון בשל פעילותו למען קידום עליית יהודי אתיופיה לישראל, כמו גם את סיפורם של דור שלם של גיבורים שבאופן אקטיבי, פעלו לעלות לארץ ושילמו מחר יקר.

במהלך המפגשים שאלו התלמידים והתלמידות שאלות, התעניינו, והתרגשו לשמוע את הסיפורים.

בפנימיית עין כרמית חגגו את החג בסדרת מפגשים מעוררי השראה עם יפית טדלה, פסיכולוגית קלינית ובוגרת הפנימייה, שנבחרה לאחרונה לאחת מבין 40 האנשים המשפיעים בישראל מתחת לגיל 40.

יפית קיימה שתי הרצאות מרתקות על העדה האתיופית ומנהגי החג בפני שכבות ט' וי"א. מפגש נוסף התקיים עם ליאור ברהנו, איש חיל האוויר בהווה ואסיר ציון לשעבר, שנפגש עם שכבות י' וי"ב למפגשים מרתקים בהם גולל את סיפור חייו. שכבות ז'-ח' זכתה לשמוע את רותם מוגס, חברתם לשכבה, מספרת את הסיפור המשפחתי שלה.

החגיגה המשיכה בחדר האוכל שקושט ועוצב ברוח הרוח עם שלל מטעמים אתיופיים ומוזיקה אתיופית ברקע.

בבית הספר רעות התקיימו מגוון סדנאות והרצאות בנושאים מרתקים ביניהם "התגעגעתי לירושלים - כתיבה יוצרת בהשראת היום", "העלייה מאתיופיה וסיפורי מוסד סודיים", "חג הסיגד ותיאטרון" ו"אמהרית לא קשה שפה". הצוות והתלמידים מספרים שהיה פשוט מרתק.

בפנימיית אורט נתניה התקיימו מגוון פעילויות ואירועים לציון חג הסיגד. החניכים והחניכות צפו במצגת בנושא עליית יהודי אתיופיה לישראל, נהנו משפע של מטעמים בארוחה אתיופית מסורתית, נהנו מסדנת יצירה בחימר, למדו לריקוד וסחפו בריקודים את כל צוות וחניכי הפנימייה ואפילו למדו לכתוב את שמם בשפת הגז .

ולקינוח, כמה עובדות שרצו לספר לכם תלמידי מועצת התלמידים בתיכון בויאר על חג הסיגד:

הידעתם?

  • המילה סיגד לקוחה מן המילה סגידה, השתחוות לאלוהים.
  • החג הינו בן 2500 שנה!!
  • בין חג הסיגד ליום הכיפורים ישנם 50 ימים.
  • החג מסמל כמיהה לירושלים.
  • בחג הסיגד נהוג לערוך טקס על ראש הר גבוה.
  • בישראל נהוג לחגוג את החג בארמון הנציב שמשקיף על הר הבית.
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.